Det sker i

Silkeborg


Alle museer, biblioteker og teatre er lukket ned. Det har de efterhånden været i laaaang tid. Men, men, men. Til Børnenes Kulturdage 2021 åbner de for dig og din familie! 


Tag med, når sødeste Nina Knappe hver dag fra den 15.-18. marts kl. 16, tager os i hånden – digitalt – og besøger vores kultursteder.

Live-streamings begivenheder på Facebook:


LIVE FRA TEATER MAGISTRATEN


Tag med Nina Knappe på Teater Magistraten og se, hvordan der ser ud bag scenen.

Her møder I teaterets direktør Tommy, der fortæller vilde historier om fantastiske mennesker fra Silkeborg.

Aldersgruppe: 5-10 år

Læs mere >>

LIVE FRA MUSEUM JORN


Mød Sidse og Christian og kom med på det allerførste kig ind i den nye udstilling Miró og Jorn.

Vær kreativ med aviser og bliv inspireret til at lave eksperimenter hjemme ved køkkenbordet.

Aldersgruppe: 5-10 år

Læs mere >>

LIVE FRA PAPIRMUSEET


Tag med Nina Knappe på Papirmuseet og oplev, hvordan man lavede pengesedler i gamle dage.

Her kan I også lære, hvordan I folder dyr af papir.

Aldersgruppe:
5-12 år

Læs mere >>

LIVE FRA DEN KREATIVE SKOLE


Tag med Nina Knappe på Den Kreative Skole og mærk rytmen i kroppen.

Her møder i Hanne, der sammen med jer skal finde ting, som siger lyde og giver rytme. I kommer også forbi Silkeborgs største spejl!

Aldersgruppe:
3-6 år

Læs mere >>


Tip top tip!
I ugen op til Børnenes Kulturdage varmer vi op ved at dele videoer på Det Sker i Silkeborgs facebookside, hvor Nina besøger andre kulturperler, så du kan komme bag kulisserne på endnu flere steder.

Børnenes Kulturdage – Silkeborg Bad


Børnenes Kulturdage – Jysk Musikteater


Børnenes Kulturdage er en del af fejringen af Silkeborg Bys 175 års jubilæum, som fejres med begivenheder hver måned i 2021.