Det sker i

Silkeborg

Foto: Magnus Torfoss

Tag på jordomrejse i arboretet i Silkeborg, hvor I kan gå på opdagelse blandt Nordamerikas, Europas og Asiens træer og planter. Turen foregår på stier i det smukke område ved Brassø og Remstrup Å og kan nemt kombineres med et besøg på AQUA Akvarium & Dyrepark, som ligger lige bag arboretet.

Arboretet i Silkeborg er anlagt i et område med 200 år gammel skov. De 26 træarter blander sig med 4500 planter, der stammer fra frø indsamlet i tre verdensdele.

Områderne i arboretet er farveinddelt efter Nordamerika, Europa og Asien, og i hvert område er der opstillet informations-skilte om området og om de arter, som er udvalgt derfra.

Læs naturstyrelsens folder over arboretet i silkeborg her (åbner i .pdf)

Hvad er et arboret?

Et arboret er en samling af træer og buske, der er anlagt med henblik på forskning og formidling.

Ca. 50 arboreter jorden rundt har hjulpet til med at fremskaffe frø til aboretet i Silkeborg. Man har så vidt mulig undgået at indkøbe fra planteskoler for ikke at få for ”pæne” planter.

Arboretet er anlagt for at vise naturens mangfoldighed verden over.

Silkeborg bugner af oplevelser: