Det sker i

Silkeborg

Mørketur på Høgdal med Jan Kjærgaard

Alle | 12. juni 2026 - kl. 21:00

Skumringstur i skoven

Når dagen slipper sit tag, og mørket stille sænker sig, vågner skoven på en ny måde. Lydene ændrer sig, duftene træder frem, og nattens dyr begynder så småt at røre på sig. Tag med på en stemningsfuld gåtur i skumringen, hvor vi sænker tempoet og giver plads til sanserne.

Undervejs gør vi stop og fordyber os i det, vi oplever:

  • Hvordan dufter skoven om aftenen?

  • Hvad kan vi høre, når vi står helt stille?

Vores guide er den dygtige fortæller og naturvejleder Jan Kjærgaard, som på levende og underholdende vis deler fortællinger om det, vi møder på vores vej – både det, vi ser, og det, vi kun kan ane.

Turen er ca. 3 km lang og foregår i roligt tempo, men er ikke egnet for dårligt gående. Medbring gerne en termokande med kaffe/te/kakao og et siddeunderlag.

Svage lommelygter må medbringes, men bedes bruges med omtanke, så vi værner om vores nattesyn.

Du tilmelder dig ved at sende en email til Janne: jlf@silkeborg.dk Tilmelding senest d. 9. juni.

Bemærk, at du først er sikret en plads, når din tilmelding er bekræftet. Der er begrænset antal pladser. Turen kan blive aflyst i tilfælde af for få tilmeldte.

Pris: 150kr for voksne

Silkeborg bugner af oplevelser:

Sommer i Tyrol

Alle|12. juni 2026

Sommer i Tyrol

Alle|13. juni 2026